Suzanne Simard

Suzanne Simard (1960) je kanadská vědkyně a profesorka na Katedře ochrany přírody a lesních věd na Univerzitě Britské Kolumbie. Vyrůstala v pohoří Monashee, právě v Britské Kolumbii, získala doktorát z lesních věd na Oregonské státní univerzitě. Předtím, než začala vyučovat na univerzitě, pracovala Simard jako výzkumná vědkyně na Ministerstvu lesů Britské Kolumbie.
Simard je nejvíce známá pro svůj výzkum podzemních sítí v lesích, které charakterizují houby a kořeny. Studuje, jak tyto houby a kořeny usnadňují komunikaci a interakci mezi stromy a rostlinami v ekosystému. Do této komunikace mezi stromy a rostlinami patří výměna uhlíku, vody, živin a signálů obrany mezi stromy. Je také vedoucí iniciativy TerreWEB, která si klade za cíl školit studenty postgraduálního studia a post doktorandy v oblasti vědy o globální změně a její komunikaci.
Zatím nejznámějším a průlomovým jejím výzkumem je studie o spolupráci stromů v rámci ekosystému lesa.
Použila vzácné izotopy uhlíku jako traséry v terénních a skleníkových experimentech, aby změřila tok a sdílení uhlíku mezi jednotlivými stromy a druhy, a zjistila například, že břízy a douglasky sdílejí uhlík. Břízy získávají dodatečný uhlík od douglasek, když břízy ztrácejí své listy, a břízy dodávají uhlík douglaskám, které jsou ve stínu.
Simard zjistila, že jedle využívají houbovou síť k výměně živin s břízami papírovými během sezóny. Některé druhy stromů si mohou navzájem půjčovat cukry, nebo s nimi "obchodují", když dojde k jejich nedostatku v průběhu sezónních změn. Jde o obzvláště výhodnou výměnu mezi listnatými a jehličnatými stromy, protože jejich energetické deficity se vyskytují v různých obdobích. Přínosem této kooperativní podzemní ekonomiky je celkově lepší zdraví, více fotosyntézy a větší odolnost vůči narušení.
V současnosti Suzanne Simard vyučuje na Lesnické fakultě Univerzity Britské Kolumbie ekologii lesa a žije ve městě Nelson. Je považována za průkopnici v oblasti rostlinné komunikace a inteligence, její TED Talks zhlédlo více než deset milionů lidí po celém světě.