Jak ulovit malou štiku: Juhani Karila

Najdi v knize cestu

big_jak ulovit malou stiku 65bfa777520af

Jak ulovit malou štiku: Juhani Karila

01.08.2024, Anežka Dvořáková

Vydáno: 2024

ISBN: 978-80-275-2014-5

1. vydání

Recenze obsahuje SPOILER

"V útrobách štiky titěrné

Kámen ve tmě nezměrné

Ať skončí navždy zakletý"

…žít v příběhu, kde i lásku lze kouzlem odvolat, kde si nejste jisti tím, zda náhodou vaše matka není čarodějka a proč zrovna ona...to je hodně zajímavé.


V tůni uprostřed močálu žije štika, je to velmi důležitá štika. Elina Ylijaaková se vrací jako každé prázdniny do rodného východního Laponska. Má tři dny na to, aby tam ulovila malou štiku. Jenže tůňku střeží tajemný vodní přízrak, a ještě k tomu se objevují další prastará stvoření. Elinina rybářská výprava se tak proměňuje v boj na život a na smrt.


 Do toho všeho musí vyřešit svůj komplikovaný vztah s místním umělcem. Poetika této lásky se vznáší nad slovy jako mlžný opar. Elina je básnířka života i nelítostná bojovnice, což by na začátku celé anabáze sama od sebe nečekala.


Z bažiny v tundře vylézají podivuhodné neznámé bytosti připomínající stroje, které kdosi dávno spustil a dnes už je nikdo nedokáže vypnout. 


Do kuchyně se vloupá rarach, který spořádá polévku, a stovky let stará démonka nalezne nový příbytek v těle starosty. 


Jak ulovit malou štiku je mnohovrstevnatý román. Jazyk autora je velmi originální, překvapivě logický i poetický zároveň. Je prostě výrazně odlišný od jazyka čehokoli, co jste kdy četli. Rozvine se před námi příběh s detektivní zápletkou, okořeněný sympatickým hrubým humorem, magickým realismem a mytologií, která je možná finská, možná laponská, možná fantazijní. Krom milostné zápletky, která celý příběh okoření vílím prachem se dočkáme i kritiky našeho současného konzumního životního stylu, který jako by předpokládal záložní planetu B. Lidský druh je zde vylíčen bez příkras jako druh hamižný, sobecký a zmatený. Všechny aspekty a dějové linky jsou vyváženy na laboratorních vahách velkého umělce slova, kterým Karila bezesporu je. Mezi řádky vykukuje jeho šibalský úsměv, ale také apel na naše svědomí. Ani jedna věta tu není navíc. Každé slovo má svoje místo, což u děl s nádechem magického realismu není úplně obvyklé.


Autor se pohybuje mezi žánry jako ryba ve vodě- líbí se mi to tajemno, detektivní zápletka i ta milostná stránka příběhu.


Spousty vrstev a svérázný jazyk jsou spolehlivým nástrojem, jak naťuknout lidský život ze všech stran.


Trochu mi vadilo, že všechny postavy mluví stejně- stejné výrazy. Vadilo mi to jen maličko, ale pokud matka a dcera mají stejný slovník, chtěla bych je znát. Myslím, že každá generace mluví maličko jinak: jiné výrazy, jiný proud slov. Ale třeba se pletu.


Zato příběh je opravdu famózní, valí se na čtenáře a místy překvapí. Já nečtu z principu anotace, takže jsem byla několikrát opravdu překvapena.


Líbí se mi realistická linka beznaděje dnešního světa i semínko naděje, které nakonec přeci jen vyklíčí.

Není překvapení, že vyklíčí, spíše jak.

Velmi uvěřitelný příběh, ačkoli se odehrává ve vybájeném světě.


Téma bylo trochu jako od Richarda Brautigana- trochu mi připomnělo svět v Melounovém cukru: revolta proti současnému životnímu stylu většiny lidí. Velmi svěží příběh a mystická poloha je zde pevným rámem, stejně jako osa děje. To mne zaujalo. Většina mystických příběhů nemívá tak ostré linky. Skoro jako by šlo o nějaký zbrusu nový druh mystiky- moc hezký pohled na svět nám autor ukazuje.


Nedoporučuji číst úplně naráz, nevychutnali byste si všechny vrstvy.


karila_juhani

Juhani Karila

Juhani Karila pochází z laponské obce Pelkosenniemi. Vystudoval teorii komunikace na Univerzitě v Tampere a působí jako novinář. Jeho první román Jak ulovit malou štiku (2019) získal několik finských literárních cen a velký úspěch zaznamenal také v zahraničí.