Luční harfa: Truman Capote

Najdi v knize cestu

lucni harfa

Luční harfa: Truman Capote

02.08.2024, Anežka Dvořáková

Vydáno: 1965

ISBN: 01-120-65

1. vydání

Přeložil: Jan Válek

Myslím, že kdo má rád autora, nesmí si knihu nechat ujít. A vlastně i kdo ho nemá rád, ať si ji přečte. Už třeba jen kvůli postavám tetiček Vereny a Dolly. Období dospívání je jedno z nejkrásnějších a nejtěžších zároveň. Capote měl opravdu smutné, náročné dětství, kdy ho vychovávali různí příbuzní. Nádherná kniha, jemná co do stylu, a přitom zásadní, co do odkazu. Otisk muže na začátku jeho prvních kroků v dospělosti...asi vás taky přiměje vzpomenout si na vlastní roky dospívání.


Jedna z mých knih tzv. "na pustý ostrov." Lze ji číst opakovaně. Přečtěte si ji. 


A ještě děkuji Tobiášovi Jirousovi: on geniálně, velmi trefně píše v Reflexu z roku 2006 o této knize a taky o samotném Trumanovi, jaký byl, když knihu psal:


"Je s podivem, že vedle života vycházející hvězdy stíhal Truman ještě psát. Další kniha byla sice z větší části posbíraná z dříve publikovaných povídek, ale Luční harfa již v samém souzvučném názvu - Grass-Harp - dávala tušit, že je ve vrcholné formě. Brilantní věty, které se v Jiných hlasech ještě občas zaplétaly do poetických obrazů beze smyslu, se teď plně podřizovaly celkovému vyznění.


Truman odlehčil svou pověstnou obraznost množstvím odboček a dialogů, až se vám zdálo, že sledujete několik rovin vyprávění stejně snadno, jako byste právě přelaďovali rádio. Capotemu se podařil kousek, kterého se Ernest Hemingway právem obával. Spojil přesně odposlechnuté dialogy s neuvěřitelným citem pro popis. Tam, kde by byl Faulkner už únavný a existencialisté Ernestova typu po kolena v patosu nebo v lepším případě v depresi, se Capote s dětskou hravostí proháněl po stránkách, jako by se nechumelilo. Detail střídal s přímou řečí tak samozřejmě, až se tajil dech. Jeho styl byl stejně zvláštní, jako byste přinutili malíře krajin, aby se stal portrétistou. Truman Capote dospěl k vrcholu svého dosavadního tvůrčího procesu. Jeho největším nepřítelem teď byl už jen on sám."

"Below the hill grows a field of high Indian grass that changes color with the seasons: go to see it in the fall, late September, when it has gone red as sunset, when scarlet shadows like firelight breeze over it and the autumn winds strum on its dry leaves sighing human music, a harp of voices."



"Pod kopcem roste louka vysoké indiánské trávy, která mění barvu podle ročních období: navštivte ji na podzim, koncem září, kdy se zbarví do červena jako západ slunce, kdy šarlatové stíny jako světlo ohně prozáří celou louku a podzimní větry brnkají na její suché listy, hrají lidskými vzdechy, jako harfa hlasů."


truman with jack

Truman Capote

     Truman Capote (1924–1984), jehož díla, jako Snídaně u Tiffanyho (1958) a Chladnokrevně (1966), se řadí mezi literární klasiku. Narodil se jako Truman Streckfus Persons a po rozvodu rodičů žil u příbuzných v Alabamě. V jedenácti letech se začal vážně věnovat psaní. Po přestěhování do New Yorku a adopci otcem Josephem Capotem se stal známým autorem, když v šestnácti letech publikoval první povídku.


Capote měl turbulentní vztah se svou matkou, která se později předávkovala. Po druhé světové válce začal pracovat v The New Yorker, kde zahájil svou kariéru. Jeho první román Jiné hlasy, jiné pokoje (1948) byl bestsellerem. V 50. a 60. letech pokračoval v psaní, přičemž jeho mistrovské dílo, Chladnokrevně, se stalo světovým úspěchem.


Capote byl otevřeným homosexuálem a jeho díla se vyznačují jak beletrií, tak non-fiction. Zemřel na selhání jater v roce 1984 ve věku 59 let.