Utrpení mladého Werthera : Johann Wolfgang Goethe

Najdi v knize cestu

Utrpení mladého Werthera

Utrpení mladého Werthera : Johann Wolfgang Goethe

15.03.2025, Anežka Dvořáková

Vydáno: 2018

ISBN: 978-80-7459-167-8

1

Překlad: Erik Adolf Saudek


Literární žánr: epika, sentimentální, milostný román; pre-romantismus, román v dopisech

Rok vydání: 1774


Hlavní téma: konflikt zájmů jedince vs společnosti 


Hlavní postavy:

Werther: básník, romantik, opovrhuje lidmi, které řídí rozum. Sám upřednostňuje city,


Charlotta (Lotta):  jejím vzorem byla skutečná nešťastná láska mladého Goetha. Zadaná žena, kterou Werther miluje, uctívá. Zadaná žena, která nedokáže včas zastavit mladíkovo poblouznění. Postupně se do Werthera zamiluje.


Albert: Lottin manžel, Wertherův přítel i osoba, která nakonec dalším zdrojem Wertherova utrpení.


Vilém: Wertherův kamarád, prostřednictvím korespondence mezi ním a Vilémem sleduje čtenář děj.


Hledáte prvního evropského influencera všech dob? Tak jste na správné adrese. Nejen, že Werther byl pouze postava ze sentimentálního, pre-romatického románu, stvořena J.W. Goethem, navíc byl postava kontroverzní: za kamaráda byste ho asi nechtěli. Byl nevyrovnaný, stěžoval si na povrchnost boháčů, přitom sám z bohaté rodiny pocházel. Svedl ženu svému příteli, kterého nejprve považoval za přítele, aby jím vzápětí pohrdal. A pro zajímavost, Werther, ač pouze z papíru a inkoustu měl i svůj  merch. Měl svoje typické wertherovské hrníčky po půli Německa, vzniknul podle něj i styl módy i účes ala Werther. Trochu se ale přehání s tím, že by se kvůli němu mladí lidé pokoušeli o sebevraždu. Ve skutečnosti šlo jen o jednu hraběnku, pověst o tisících sebevražd z nešťastné lásky, ke kterým mělo docházet po vyjití knihy, se udržela dodnes, ačkoli se tedy nezakládá na pravdě. Nakonec se tak nějak účelově jakákoli sebevražda mladého člověka připisovala knize. Některé prameny hovoří o dvanácti, jiné o šesti sebevraždách. Pravdu už nezjistíme.


J. W. Goethe napsal Utrpení mladého Werthera ve svých čtyřiadvaceti letech a rázem se stal vůdčí postavou nové německé literatury.  Skvělou reklamou mu bylo například i zakázání tisku a šíření knihy v některých velkých městech- třeba v  v Lipsku se nesměla kniha tisknout  deset let od vydání. Lepší reklamu si Goethe ani nemohl přát. Co je zakázané, to je hned vzácnější. Jeho román, rozsahem ani románu neodpovídá- sotva 240 stran, které ve své době, a také dlouho potom, obrátily svět vzhůru nohama.  Přesto se od tohoto díla Goethe v pozdějším věku důrazně distancoval, protože s ním nebyl vůbec spokojen. Autor, který psal tolik let a tolik skvělých děl jako Goethe, má jistě právo zříci se svých prvotin. Přesto, že toto dílo nepředstavuje v očích autora jeho opus magnum, celý literární svět dílo vysoce ocenil a cení právem i dodnes.


Inspirován prožitkem neopětované lásky, stvořil Goethe stěžejní dílo německého Sturm und Drang, hnutí bouře a vzdoru, namířeného proti estetice klasicismu, proti zkostnatělé společnosti vyznávající nade vše pouze rozum a řád. Goethův hlavní hrdina sleduje pouze hlas vlastního srdce, nechává se unášet city a krásu hledá daleko od lidí, v nespoutané přírodě, kde je člověk konečně svobodný. Werther je člověkem zcela přirozeně svobodným, chybujícím a rozervaným. Jeho milovaná Lotta o něj nestojí, což nakonec zpečetí jeho osud. 


Myslím, že nejen mně, ale i mladým lidem tehdejší doby se muselo líbit, že autor Wertherovi ponechal i jeho lidské chyby, nedělal z něj supermana, spíše naopak. Velmi věrně, v mnoha vnitřních monolozích, v popisech příteli Vilémovi, zobrazil nešťastného, nespokojeného mladého muže, který trpí, tak jak napříč historií trpěl každý nešťastně zamilovaný muž. 


Tak co tedy na tom Wertherovi vlastně je? 

Je to tak útlý román, že nejlepší bude, když si ho přečtete a zjistíte tak sami, čím je výjimečný. 

Protože "něco na tom Wertherovi je."



Goethe

Johann Wolfgang Goethe

Johann Wolfgang von Goethe (* 28. 8. 1749, † 22. 3. 1832) se narodil ve Frankfurtu nad Mohanem v dobře situované rodině. Během studia ve Štrasburku se seznámil s J. G. Herderem, s nímž stál u zrodu hnutí Sturm und Drang, které Goethovi prohloubilo lásku k lidové poezii a k Williamu Shakespeareovi.


Po studiích krátce působil jako právní zástupce ve Wetzcaru, kde se setkal s Lottou Buffovou, jejíž příběh inspiroval román „Utrpení mladého Werthera“. V duchu německého preromantismu vydal drama „Götz von Berlichingen“, které mělo velký úspěch. V roce 1775 přijal pozvání prince Karla Augusta a usadil se ve Výmaru, kde zastával státní funkce a pracoval na svém celoživotním díle „Faust“ a dramatu „Egmont“. V roce 1806 se oženil s Christianou Vulpiusovou, ale po jejím úmrtí v roce 1816 byl opět zklamán.


Na sklonku svého života, v roce 1831, dokončil „Fausta“. Tento velký německý básník a spisovatel zemřel ve věku 83 let na nachlazení po vyjížďce na koni.